Online Rezervasyon
Pencereyi Gizle
Şehri Beyza İç ve Dış Ticaret Sanayi A.Ş.

0 (332) 813 52 91

info@sehribeyza.com

Selçuk Mh. 32806 Sk. No: 6

Akşehir / Konya

Mesai 08:30 - 18.00

Pazar Günü Açık

TARİHÇE

TAKKASIZLAR KONAĞI

 

 

Takkasızlar Konağı, geçmişi 200 yıla dayanan tarihi Anadolu evlerinin özgün mimarisinden esinlenerek yapılmıştır. Yapının 1913 yılında inşa edildiği dış cephedeki yapım kitabesinden anlaşılmaktadır.

Mistik havasıyla sizi kendine çeken bu konak, asırlık anılarıyla geçmişten günümüze derin izler taşımaktadır.

Takkasızlar Konağı, çift girişi, çift cumbası ve on odasıyla geniş bir ailenin rahatça yaşayabileceği büyüklükte inşa edilmiştir.

Yapının bodrum katı moloz taş ile zemin ve birinci kat ise kerpiç yığma sistemi ile inşa edilmiştir. Binaya kuzey ve doğu cephelerinin ortasında yer alan dokuz basamak ile yol kotundan yükselmiş bir niş içine yerleştirilmiş iki kanatlı basık pencereli kapılardan girilir. Üst katta bu giriş nişlerinin üzerinde cephesi tamamen ahşap kaplı köşeleri yuvarlatılmış alttan dövme demir konsol ile desteklenen birer çıkma mevcuttur. Çıkmaların her iki yanında basık kemerli taş söveli yarı orana sahip düşey ikişer pencere bulunmaktadır. Zemin katın pencere düzeni ve ölçüleri üst katınki ile aynıdır. Pencereler yarı yüksekliğe kadar demir parmaklıkla kaplıdır. Binanın üzeri beşik çatı ile örtülüdür. Çatının kuzey bölgesinde bir balkon bulunmaktadır. Bunun sağında kitabe bulunmaktadır yapın iki birimli iç sofalı plan şemasına sahiptir. Yapının tavan, zemin ve döşemeleri ahşaptır.

Geniş bir bahçeye sahip olan Takkasızlar Konağı, havuzu, kameriyesi ve restoran kafe tarzında dekore edilen ortamıyla toplu organizasyonların yapılacağı bir mekan olarak konuklarını karşılamaktadır. Bahçenin kenarı üç metre yüksekliğinde bir duvar ile çevrilidir ve mevcut duvarlar aynı yükseklikte korunarak taş duvardan yapılmıştır.

Kendine has stili ve özgün tasarımıyla samimi, güler yüzlü hizmet arayanlara hitap eden Butik Otel tarzındaki konak, gelen konukların evindeki rahat ve konforu bulabilecekleri, huzurlu bir tatil geçirecekleri bir mekan olarak hizmet vermektedir.